Pivo je pro Čechy typické, přesto momentálně prochází mnoha různými změnami a procesy.
Spotřeba piva
Pivo je pro Čechy typické, a pokud se Vám má vybavit klasická česká hospoda, pravděpodobně to bude hospoda, kde v televizi běží fotbal a pije se pivo. V posledních letech, kdy český trh zaplavuje stále více i jiných alkoholických, mnohdy i exotických nápojů, spotřeba typického českého piva mírně klesá. Pokud se to na to však podíváte v dlouhodobém měřítku, tak je spotřeba piva stabilní již od 70. let. Předtím však byla spotřeba mnohem nižší, než je dnes – v 50. letech byla spotřeba konkrétně nižší o polovinu.
Pořád však patříme ve světě mezi stálou “jedničku“, aspoň co se konzumace týče. Právě zvýšení spotřeby přispěl hlavně komunistický režim po 2. světové válce, kdy se ekonomická situace lidí zlepšila natolik, že si mohli dovolit utrácet i za jiné věci než základní potraviny.
Nižší spotřební daň
V listopadu přišla ODS s návrhem, který uvítala spousta Čechů – snížit spotřební daň piva, která ve výsledku by měla snížit i jeho cenu. Přitom návrh by se měl dotknout hlavně podniků, které mohou mít např. problém po zavedení elektronické evidence tržeb.
· Malé pivovary
· Restaurace
· Hotely
· Hospody, kluby, bary…
Spotřební daň je vyšší od roku 2010, při čemž ODS by jí ráda snížila na původní hodnotu před rokem 2010, protože dle nich tato daň byla pouze v souvislosti s reakcí na krizi. Bohužel koalice se zatím nedohodla.
Točené pivo bude dražší
Pokud si zajdete do své oblíbené hospody na půl litr klasického českého piva, jako je např. Staropramen či třeba Prazdroj, měli byste zbystřit. Ceny by se totiž měly zvýšit až o 1,5%. Obě společnosti zdražení vysvětlují v důsledku zachování kvality piv, které je jejich prioritou, a proto musí reagovat i na zvýšení výrobních nákladů. Konečnou cenu však hlavně ovlivní distributoři, kteří podle svých osobních nákladů a spotřeb zveřejní konečné ceny.