Připadá vám revize elektrických rozvodů nebo spotřebičů v bytě zbytečná, když ji nutně nemusíte absolvovat podle zákonné vyhlášky? Možná máte pravdu, možná ne, ale je to tak trochu jako ruská ruleta. Vzhledem k tomu, že do kabelů ve zdi a zásuvek, rozvodných krabic a vypínačů nevidíte (nenajde se snad nikdo, kdo by denně demontoval všechny kryty a kontroloval stav svorek uvnitř), a vzhledem k tomu, že průchod elektrickým proudem nevydává žádnou vůni, není vidět ani slyšet, nemáte nad tím přímou kontrolu a můžete „usnout na vavřínech“.
Kdo je bdělý a ostražitý, má raději jistotu, než důvod ke stresu a panice, a prohlédne si ceník revize elektro https://revize-elektro-revtech.cz/cenik/ a rozsah prováděných prací včas. Je to asi, jako kdybyste se vydali na výpravu do pouště a zcela podcenili zásobování pitnou vodou. Co se může doma přihodit, když této problematice nevěnujeme pozornost?
Závada na uzemnění, úraz, požár – nejvíce těchto velmi nebezpečných situací se vyskytuje ve starých bytech s původními hliníkovými rozvody. Ve své době splňovaly jistý bezpečnostní standard vzhledem k nižším odběrům v domácnostech a jiným typům spotřebičů, a do hry vstupuje i čas. V době kolem roku 1960 asi málokdo předvídal či předpokládal, že ještě za šedesát let bude původní vedení funkční. Musíme počítat s tepelnou roztažností hliníku při průchodu elektrickým proudem a dané zátěži vodiče a zároveň s životností gumové, plastové či dokonce textilní izolace kabelů.
V některých bytech mohou být hliníkové rozvody celkem ještě „v pohodě“, zvláště světelné okruhy, ale někde rozhodně ne. Zároveň si uvědomte, že závada se může vyskytnout i u některého z elektrických zařízení a prvků, u spotřebičů a měděných kabelů ve zdi, ve vnějších lištách, v trubkách či v prodlužovacích šňůrách. Pouze odborník by měl posoudit jejich stav a zažehnat tím hrozící patálii, jejíž celkové vyčíslení vám ani nebudeme předkládat. Jistě si jej dokážete vyčíslit sami