Porodem to vše začíná
Ještě si určitě živě pamatujete na dvě čárky na těhotenském testu, na první návštěvu u gynekologa a ten pocit, že ve vás roste miminko. Ale devět měsíců, taková doba. A ejhle uteklo to jako voda a miminko je na světě.
Najednou je všechno nové, už nejste dva v jednom, už se musíte o to malé bezbranné stvoření postarat. Zvládnete to? Proč pořád brečí? Proč v noci nespinká jako ostatní děti?
Náročné období
Šestinedělí už dnes nebývá tak striktně dodržováno jako dřív. Ale věřte, že není od věci si co nejvíc odpočinout a nevystavovat miminko zbytečnému riziku. Na procházky s kočárkem samozřejmě chodit můžete, ale snažte se vyvarovat obchodním centrům či kavárnám a restauracím. Miminko je na světě teprve pár týdnů a neumí se bránit všem bakteriím a virům, které na něj mohou v uzavřených a přelidněných prostorách číhat. I vy potřebujete více odpočinku. Hladina hormonů v těle kolísá, porod byl pro tělo náročný, trvá i dva roky, než se dá znovu do kupy. Vaše nálady budou proměnlivé jako aprílové počasí. Partner bude muset zastat nemálo domácích prací, protože vy nebudete mít dost sil na praní, žehlení, vaření, uklízení a péči o miminko.
Psychické problémy
Možná vaše miminko pláče víc než jste si představovala. V noci vás nenechá vyspat, ale když přijde návštěva, dokáže v kuse spát i tři hodiny. Jste unavená jako nikdy předtím a nemůžete si lehnout a spát až do rána jako dřív. Uprostřed noci chodíte po bytě a chováte ten malý uzlíček, který pláče i přesto, že je přebalený, nakrmený a chovaný v náručí. Nevíte, co dělat.
Na internetu ani v žádné knížce není návod, jak plačící dítě utišit. A vás se zmocňují pocity beznaděje. Pochybujete o své mateřské lásce. V této situaci přijměte jakoukoliv pomoc, ať už se nabídne kamarádka, že povozí kočárek nebo babička, že pohlídá. Jděte si lehnout a spěte. Vždy když to půjde, odpočívejte. A pokud přeci jen máte pocit, že není něco v pořádku, vyhledejte odborníka, například terapeutická podpora v Praze.