Háčkování

Háčkování patří do skupiny ručních prací, ve kterých jde o vytvoření textilního výrobku, a to pomocí háčkovací jehly, kterou se tvoří a svazují očka nití k sobě. Základními háčkovacími postupy je vytvoření krátkého a dlouhého sloupku, pevného a řetízkového oka, s tímto vybavením zvládnete prakticky jakýkoli návod, který můžete nalézt v různých časopisech, na internetových stránkách, nebo si můžete zkusit návod sami vytvořit.
háčkovaná želva
Z háčkování, jakožto kdysi titěrné a nimravé práce, se dnes stal koníček a odpočinková činnost pro mnoho žen. V době, která se stále zrychluje a klade nároky na okamžité výkony, je to až k podivu. Možná je to tím, že se člověk zkrátka potřebuje zastavit, zahloubat se a mít čas jen na sebe, na své myšlenky – a to právě háčkování umožňuje. Pro ty, kdo háčkování podlehli, to není práce, ale je to určitý druh meditace. Pokud právě netvoříte složité vzory, není potřeba se na práci nějak extra soustředit a zůstává už tedy jen prostor pro sebe.
háčkování zblízka
Háčkované výrobky byly dříve tvořeny převážně dečkami a jinými bytovými dekoracemi, dnes je tomu však jinak. Stále si ženy háčkují přehozy, polštářky a jiné dekorace, mnohem více se však rozšiřuje také háčkované oblečení a hračky. Pomocí háčkování je dnes možné vytvořit prakticky cokoli – srdíčka, kytičky, ozdoby do vlasů, šperky, kousátka, ale i šaty, sukně, tílka, bikiny, boty a velké množství hraček i s drobnými detaily. To, co dříve byla znouzectnost, je nyní oceňovaným výrobkem, což se odráží i na ceně takové ruční práce. Málokdo si háčkuje do šuplíku, a tak se z háčkovaných věcí stávají dary pro ty, které máme rádi. Nádherné na tom je, že když pro někoho sami tvoříme něco nového, děláme to s láskou a vkládáme do toho svoji duši, na hotové věci je to pak poznat a pokud mu ji darujeme, je to přece jen dárek více od srdce.