Co se týká výchovy dětí, to ve většině rodin zůstává i nadále na ženě – matce. Ať je vdaná, svobodná nebo žije ve společném jen v partnerském svazku s otcem dítěte (dětí), rozvrat mezi partnery ve velké míře způsobuje nedostatek peněz nebo nevěra.
Mladé ženy nebo muži nejsou ve většině případů připraveni vést rodinný život. Studují, jsou chytří, ovládají plno cizích jazyků, mají možnost se nezávazně bavit, cestovat. Rodiče v rámci možností jim dají pomalu vše, na co si vzpomenou. Jako svobodní se ani nemuseli starat o to, jak nějakou korunu ušetřit, ale při dětech musí začít počítat. Možná, že žili v rodinách, kde byl stále dostatek peněz, možná pocházejí ze skromných poměrů. Je důležité, jak byli svými rodiči poučeni a vedeny k hospodárnosti a tím i k zodpovědnosti. A nedostatek poučení ohledně peněz může vést k rozpadu svazku.
Co si dnes koupíme za sto korun? Máslo a chleba. Hodnota sta korun se pomalu každý den mění k horšímu. Už jsme se časem i poučili, že je výhodnější si nějakou korunu navíc ušetřit a koupit si kvalitní zboží, protože to levné, které bývá často zmetkové a tím nekvalitní, musíme velmi brzo nahradit novým. A i když za tu stokorunu nic pořádné nekoupíme, musíte si na ni vydělat.
Je to podobné jako hospodaření našeho státu. A ať se hovoří a píše, že je to dobré, tak to není. Pokud se o hospodaření státu zajímáte, tak zjišťujete a rozčilujete se, když vyjde najevo, kam peníze z našich daní zmizeli. Stát – naši vzdělaní politici – kteří by nám měli jít příkladem, jak peníze zbytečně nerozhazovat – tak to je pravý opak. A říká se: “ jaký stát, taková rodina“.
Naši vládní činitelé už téměř 20 let jakoby na podporu mladý rodin zapomněli. Stále hovoří o reformě důchodů, ale někdo by jim měl znovu připomenout, že základ státu tvoří rodina s dětmi. Vždy o důchodech platilo, že dvě děti podpoří své rodiče a třetí stát. Co vy na to?