Jak našetřit peníze


Pokud patříte mezi lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě a utratí vše, co dostanou do ruky, pak jistě víte, že to může být v praktickém životě nemalý problém. Hospodaření s penězi by měla být automatická schopnost každého člověka, bohužel ne vždy tomu tak skutečně bývá. Jak se tedy naučit zbytečně neutrácet a něco si našetřit?

kalkulačka a výpočet pojištění

Spočítejte si příjmy a výdaje. Každý měsíc si sedněte, a spočítejte si veškeré příjmy a veškeré výdaje. Pokaždé, když něco utratíte, zapište si to, i kdyby to měly být jen dvě koruny. Pokud chcete ušetřit, musíte mít přehled o tom, kam své peníze vkládáte. Sepište si nezbytné výdaje a položky, na kterých byste klidně mohli ušetřit.

 

Ukládejte bokem. Stanovte si částku, kterou každý měsíc ze své výplaty odložíte a nebudete na ni sahat. Založte si např. bankovní účet, ke kterému nebudete mít kreditní kartu, odkládejte si je do prasátka, nebo kamkoli vás napadne. I kdybyste tak přispívali pouze pár korunami měsíčně, je dobré mít rezervu bokem.

 

Oželte hlouposti. Jestli jste zvyklí si několikrát týdně pustit film a k tomu si dát sáček brambůrků a láhev piva, pokud každý pátek chodíte s přáteli do baru, nakupujete přehršel oblečení, nebo si dopřáváte tuny sladkého, zkuste to oželet. Vzdávat se těchto věcí pro vás jistě nebude příjemné, ale zkuste si stanovit určitý limit. Např. si brambůrky a láhev vína koupíte jednou za měsíc. Nakupovat oblečení budete pouze co druhý týden, a to třeba převážně v second handech. Zkrátka omezte utrácení za věci, které nepotřebujete, ale přesto za ně peníze vyhazujete až příliš často. Ani byste nevěřili, kolik se dá na tom „vydělat“.

prasátko na peníze

Stanovte si cíl. Proč chcete něco ušetřit? Chcete si např. zajet příští rok na dovolenou? Potřebujete novou pračku? Rádi byste si v zimě vyjeli na lyže? Pokud budete vědět, proč šetříte, bude to pro vás jistě skvělá motivace a nebudete mít pokušení to vzdát.