Kakaové boby Naklíčeno ke zdraví obsahují velké množství živin, které velice prospívají našemu organismu. Díky tomu, že se ke konzumaci dostanou bez pražení, zachovávají si i ty prospěšné látky, které by se v průběhu pražení znehodnotily. Kakaové boby měli ve svém jídelníčku už i staré indiánské kmeny, které zjistili, že jim tyto plody pomáhají.
V nepražených semenech kakaovníku je poměrně hojně zastoupený hořčík, který podporuje naši nervovou soustavu a pomáhá nám zbavit se dlouhotrvajícího pocitu únavy a vyčerpání. Síra je pomocníkem pro vitalitu našich vlasů a pomáhá v péči o sametově čistý vzhled kůže. Železo spolu s manganem podporují nezbytnou krvetvorbu, chrom posiluje metabolismus organismu, zinek a měď podporují imunitní systém. Tyto semena jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů, které nám příroda poskytuje a obsahují také nasycené tuky (především kyselinu stearovou), které nám nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Semena obsahují také nezanedbatelné množství antioxidačních flavonoidů, které důkladně studovali vědci a došli k závěru, že příznivě ovlivňují vysoký krevní tlak a cukrovku. Obsahují také přírodní dopamin a serotonin, kterým se lidově říká „hormony dobré nálady“. Podobně se s přírodním dopaminem můžeme setkat při konzumaci čaje, banánů, melounů, mandlí, jablek atd.
Semena se uchovají v největší kvalitě sušené v celých kusech nebo nahrubo rozemleté. Kakaové boby se dají konzumovat jen tak, jako pochutina třeba k televizi, nebo najdou své uplatnění pro rychlé dodání energie, zmírnění hladu a podporu koncentrace. Můžeme je použít ke zdobení různých moučníků, přidat je do už hotové kaše anebo jako přísadu do jogurtu. Rozemleté v mixéru vytvoří hmotu, ze které můžeme tvarovat malé kuličky a pro zpestření k nim přidat malé kousky sušeného ovoce.
Kakaovníky se pěstují téměř na 12 milionech hektarů půdy. Největším producentem je Pobřeží slonoviny. Každý kakaovník vyprodukuje ročně téměř 1000 tobolek, semena stačí tak na výrobu 1kg čokolády.