Prodloužený vrták do kovu je někdy k nezaplacení



Vrtání je součástí strojírenské výroby a vrtáky také patří k nejstarším výrobním nástrojům v tomto odvětví. S vrtákem se seznamují již děti na základních školách a někdy i v domácnostech, mají-li tvořivé a šikovné rodiče, kteří pracují s ruční vrtačkou. Vrták koupíte v každém hobby marketu a cena vrtáku je také velice nízká, takže pokud vrták při práci zlomíte, nebývá problém nahradit jej jiným. Existují ovšem také prodloužené vrtáky do kovu, protože ne vždy a všude vystačíte s krátkým vrtákem. Některé situace zkrátka vyžadují delší vrták a možná, že i vy jste se s tímto museli potýkat. Kde například uplatníte delší vrtáky?

vrtání do dřeva

Vrtání trubek – potřebujete provrtat kovovou trubku většího průměru, aby tu vznikl průchozí otvor? Pak se vám tu může prodloužený vrták do kovu hodit. Odpadne tím nutnost vrtat trubku ze dvou stran, což by vyžadovalo přesné měření obou otvorů, aby se jimi dal například provléknout šroub.

Vrtání dutých ocelových profilů jöckel – duté ocelové profily, z nichž se zhotovují kupříkladu stoly, stolky či jiné svařované konstrukce, také mohou vyžadovat při vrtání delší vrták. U jöckelů (jeklů) je to podobné, jako u trubek, na větší rozměr jeklu vám krátký vrták stačit nebude.

tři vrtáky

Stavební konstrukce – delší vrtáky se také uplatní u vrtání do stavebních konstrukcí, jako jsou například ocelové profily L nebo U. Vrták do kovu se vám také může hodit i při vrtání dřeva, pokud je třeba vytvořit průchozí otvor do trámků při stavbě pergoly, altánu, dřevníku, kůlny, garážového stání a dalších podobných konstrukcí. Zkrátka delší vrtáky jsou pro některé řemeslníky nebo kutily k nezaplacení.

Dutiny – některé strojírenské výrobky vyžadují delší vrtáky, například pokud se vrtá do ohýbaného silnostěnného plechu nebo odlitku, výkovku či jiného polotovaru s dutinami. Krátký vrták by neprošel skrz dutiny nebo ohnuté části.